Türkiye’ye Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler, yeşil veya bordo pasaportlara göre prosedür uygular. Standart vatandaş pasaportu olarak bilinen bordo pasaport sahipleri, toplam 111 ülkeye vizesiz, e-vize ile veya kapıda vize ile giriş yapabilir. Yeşil pasaport sahipleri ise 147 ülkeye vizesiz, e-vize ile veya kapıda vize ile giriş yapabilir.

Türkiye’ye Vize İstemeyen Ülkeler 1 – Turkiyeye Vize Istemeyen Ulkeler

Hangi ülke Türkiye vize istiyor?

Hangi ülke Türkiye vize istiyor, hangilerine vizesi giriş yapılabilir konusunda, T.C Dışişleri Bakanlığı resmi internet sayfasında vize rejimi uygulamaları yayınlanmıştır. Bu kapsamda bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları 5 ülkeye pasaportsuz, 64 ülkeye vizesiz veya kolay vize ile giriş yapabilir. E-vize alarak veya kapıda vize uygulamasından yararlanarak toplam 111 ülkeye seyahat hakkı tanınır.

Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler arasında Azerbaycan, KKTC, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan yer alıyor. Ermenistan kolay vize veren ülkeler arasında olup Tayvan kapıda hızlı vize ile Türk vatandaşlarına seyahat olanağı sağlıyor. Hususi pasaport sahipleri ise 59 ülkeye vize ile 147 ülkeye vizesiz seyahat edebilirler. Bu 147 ülke içinden bazıları online vize ve bazıları sınırda vize uygulaması ile 30 günden 90 güne kadar seyahat serbestisi sağlar.

Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir?

Türkiye ve ülkeler arasında yapılan vize anlaşmaları dahilinde sadece kimlik belgesi ile seyahat edilebilen 5 ülke bulunuyor. Gürcistan, Moldova, Azerbaycan ve KKTC ülkelerine yalnızca TC kimlikler ile seyahat edilebilir. Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir konusunda pasaport sınıflarına göre sayı vermektedir.

Kamu çalışanı veya bürokrat pasaportuna sahipseniz, 150’ye yakın ülkeye 90 güne kadar seyahat özgürlüğü elde edersiniz. Standart vatandaş pasaportuna sahipseniz 111 ülkeye e vize alarak veya sınırda vize alarak ya da tamamen vizeye gerek olmadan seyahat edebilirsiniz.

Cazip ülkelerin de yer aldığı vizesiz ülkeler listesinden örneğin Brezilya, Arjantin gibi ülkeler yer alıyor. Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler arasında ayrıca; Güney Kore, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kolombiya, Kosta Rika, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Venezuela ve Ürdün ülkeleri yer alıyor.

Türkiye vize istiyor mu?

Türkiye vize protokolleri kapsamında 48 ülkeden şartlı e-vize ister. 21 ülkeden seyahat edecek olanlar için vize zorunluluğu bulunuyor. Türkiye vize istiyor mu konusunda, AB ülkelerinden genellikle vize istemediğini belirtebiliriz. Karşılıklı vize serbestisi olan ülkeler ile 43 ülkeden e-vize talep edilir.

Türkiye’nin vize istemediği ülke sayısı 67’dir. Kamboçya, Solomon Adaları, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Kuzey Kore, Nauru, Guyana, Bhutan, Küba, Laos, Myanmar, Filistin ve Papua Yeni Gine ülke vatandaşları Türkiye’ye gelirken vizeye tabiidirler.

Hangi ülkelere vizesiz gidilir 2022?

Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler, bordo ve yeşil pasaportlara göre kolaylık sağlıyor. Seyahat süreleri minimum 6 haftadan itibaren olmak üzere 360 güne kadar sağlanabiliyor. Her ülkenin farklı vize ve pasaport uygulaması olup, Türkiye vize protokolleri farklı kapsamlarda değerlendirilmektedir.

Peki hangi ülkelere vizesiz gidilir 2022 listesine göre; Avrupa kıtasından 14 ülke bulunuyor. Andorra, Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus- Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Gürcistan, KKTC, Karadağ, Kosova, Makedonya, Moldova, Sırbistan, Ukrayna ve Ermenistan ülkelerine yeşil pasaport ile vizesiz gidilebilir.

Öğrenci pasaportu ile nerelere gidilir?

Bordo pasaport olarak verilen öğrenci pasaportları, bazı ülkelerde vizeye gerek olmadan oturum hakkı sağlar. Bazı ülkelerde ise kolay vize uygulamaları ile 1- 4 seneye kadar kolaylık sağlar. Öğrenci pasaportu ile nerelere gidilir konusunda; Ukrayna, Moldova, Gürcistan ve KKTC ile Azerbaycan gibi seçenekler sunulabilir.

Polonya, Sırbistan, Kanada gibi ülkelere öğrenci pasaportları ile daha kolay gidilebilir. Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler arasından 111 ülkeye seçim yapılarak, e-vize veya sınır vizesi ile varış sağlanabilir.

Belçika Vizesi: En İyi Vize Rehberi için tıklayınız; https://www.eraytur.com/belcika-vize/

Öğrenci vizesi veren ülkeler hangileri?

Dünya’nın hemen her ülkesi öğrenci vizesi veriyor. Dil okulu, Erasmus vizesi, eğitim vizesi gibi farklı kategorilerde öğrenci vizesi alınabilir.

Öğrenci pasaportuyla nereye gidilir?

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler, e-vize ve kapıda vize isteyen 111 ülkeye gidilebilir. Kimlikle gidilen Azerbaycan, Ukrayna, Moldova, Gürcistan ve KKTC bu seçenekler arasındadır.

Öğrenci pasaportu ne kadar?

Öğrenci belgesi ile pasaport harcından muaf olarak, sadece 174 TL defter bedeli ödeyebilirsiniz. Ancak öğrenci belgesinin güncel, başvuru sahibinin 25 yaşından büyük olmaması gerekiyor.

Leave a Reply

Acil Vize